sport

definice házené

Tento sport provozují dva týmy složené ze šesti hráčů a brankáře. Je to hybrid mezi fotbalem a basketbalem, protože se hraje s brankou jako ve fotbale a míč se pohybuje rukou jako v basketbalu.

Existuje mužská a ženská modalita a je to olympijský sport od roku 1972 v Mnichově. Existují tři varianty tohoto sportu: plážový, mini a ten provozovaný na trávě. Mezinárodním orgánem, který to reguluje, je Mezinárodní házenkářská federace.

Základní mechanika hry je jednoduchá

Dráha je obdélníkového tvaru, měří 40 x 20 metrů a je rozdělena na dvě pole. Stejně jako ostatní sporty je účelem hry vhodit míč do branky soupeřícího týmu a týmu, který vstřelí více gólů než soupeř vyhraje.

Jelikož se míč pohybuje rukama, je zakázáno udeřit do něj nohou. Hraje se ve dvou 30minutových částech a s 10minutovou přestávkou.

Zvláštností tohoto sportu je, že střídání hráčů lze provádět průběžně (ti, kteří jsou na hřišti, se podle pokynů trenéra vyměňují ti, kteří jsou na lavičce).

Hráči mohou udělat tři kroky bez odrážení míče nebo jej odrážet při pohybu.

Je to sportovní disciplína, která podporuje týmového ducha. Z fyzického hlediska musí cvičící cvičit sílu, vytrvalost a rychlost pohybu.

Je jasné, že síla a zručnost při házení míčem je určujícím faktorem. Brankář je hráč se speciálními vlastnostmi, protože je nutné, aby měl skvělé reflexy a aktivně spolupracoval při protiútoku svého týmu.

Dlouhá léta se hrálo s 11 hráči

Již v dávných dobách existovaly míčové hry s rukou s určitou podobností. Řekové se bavili hrou Urania a Římané Harpastum. Když Angličané dorazili do Austrálie v 18. století, všimli si, že domorodci hráli míčovou hru mezi dvěma týmy.

Na konci 19. století začala na dánských školách první verze házené. Poté se rozšířil do dalších severoevropských zemí, jako je Německo a Švédsko. Během prvních desetiletí 20. století se zápasy hrály s 11 lidmi a na fotbalových hřištích.

V roce 1935 se konal první přátelský zápas se 7 členy. V některých šampionátech byly dva způsoby, 11 a 7. Nakonec se to přestalo praktikovat na fotbalových hřištích a s 11 hráči v 50. letech.

Fotografie: Fotolia - viperagp / maxcam